O rasie

Psy tej rasy od wielu setek lat towarzyszyły plemieniu Samojedów, żyjących w Rosji i na Syberii, gdzie były psami nie tylko zaprzęgowymi, ale także myśliwskimi. Miały wstęp do ludzkich namiotów, gdyż często ogrzewały swych właścicieli. W końcu XIX wieku zostały przywiezione do Europy, gdzie zyskiwały popularność ze względu na śnieżnobiałą sierść.

Samoyed

Żywy temperament samojeda i jego wrodzona potrzeba ruchu i podejmowania zadań czynią z niego idealnego partnera dla wysportowanych właścicieli, którzy chcieliby zażywać ruchu ze swoim pupilem. Za sprawą jego wesołej i delikatnej natury jest także doskonałym kompanem do zabaw dla dzieci, które zresztą uwielbia. Strachliwość czy agresja przyjacielskiemu samojedowi są zupełnie obce. Roli jako pies stróżujący współczesny samojed nie spełniałby więc najlepiej – wprawdzie nowego przybysza również dziś zwykle wita głośnym szczekaniem, czyni to jednak merdając wesoło ogonem.

Samoyed2

Wygląd

Samojedy są średniej wielkości szpicami. Głowa jest klinowata, a kufa silna. Preferowany jest czarny nos i brązowe bądź ciemne oczy. Ciemne, pigmentowane wargi są w koniuszkach lekko wygięte w górę, sprawiając wrażenie uśmiechu[5]. Uszy są raczej małe, szeroko rozstawione i mają trójkątny kształt. Ogon wysoko osadzony.

Samoyed3

Szata i umaszczenie, wielkość

Sierść samojeda złożona jest z dwóch warstw: miękkiego podszerstka, który ma za zadanie chronić przed wyziębieniem oraz długiej okrywy włosowej, która powinna być czysto biała albo kremowa lub biała z biskwitem, przy czym podstawową barwą musi być biel. W żadnym wypadku włos nie może być beżowy. Z tyłu uda tworzą się portki, a na ogonie kita. Na wystawach psy dyskwalifikuje jakakolwiek inna barwa od wyżej wymienionych.

Wysokość w kłębie wynosi u samców 57 cm, u suczek 53 cm – rasa zaliczana jest tym samym do ras średnich. W zależności od rozmiarów waga samojeda waha się między 20 a 30 kg.

Chcesz kupić samojeda?

Jeśli interesujesz się zakupem samojeda na psa rodzinnego, musisz zdawać sobie sprawę między innymi z tego, że rasa ta wciąż wykazuje dużą potrzebę ruchu i różnorodnych zajęć. Jako niegdysiejsze psy pracujące wymagają częstych wybiegów na łonie natury i sensownych zadań, które angażowałyby je nie tylko fizycznie, ale również umysłowo. Ponadto samojedy muszą mieć bardzo bliski kontakt ze swoją ludzką rodziną oraz częsty kontakt z innymi psami. Te potrzeby powinny być uwzględniane już przez hodowcę. Jeśli trafisz na osobę, która swoje szczenięta trzyma w brudnej klatce i ewidentnie nie dba o wychowanie i socjalizację piesków, jak najszybciej zrezygnuj z takiej transakcji.

Samoyed4